بازی دارت و قوانین آن

بازی دارت و قوانین آن

بازی دارت و قوانین آن

تاریخچه دارت

بازی دارت و قوانین آن در اصل پس از پیدایش این بازی در قرن ۱۸ میلادی شکل گرفت. بنا بر نگارش تاریخ نویسان یکی از سرگرمیهای سربازان جنگهای قرن هجدهم میلادی پرتاب چوب کبریت از راه دور در بطری های خالی مشروبات الکلی بود. بعدها شیشه های مذکور با صفحه های مسطح و چوب کیریت ها نیر با وسایل نوک تیز تراشیده شده جایگزین گردید.

این بازی به سرعت در میان شاهزادگان و ثروتمندان در اروپا شایع گردید و به عنوان یکی از بازی های پر طرفدار و بعضا استفاده به منظور شرط بندی مطرح گردید.

اجزای بازی دارت

بازی دارت متشکل از صفحه پرتاب و تیرهای مخصوص آن است

صفحه دارت

صفحه دارت میتواند از جنس الیاف فشرده و محکم کنفی و یا از موی اسب ساخته شده باشد.برخی از تخته ها نیز از جنس کاغذ فشرده ساخته میشوند که بیشتر جنبه استفاده آماتوری دارد. تخته دارت به ۸۲ قسمت تقسیم شده است. ۶۲ قسمت آن دارای امتیاز های ویژه ای هستند.تعداد ۲۰ ناحیه امتیازی در تخته دارت وجود دارد.

تیر دارت

تیرهای استاندارد ورزش دارت از چهار قسمت پوینت، برل ، شفت و فلایت تشکیل میگردند.فلایت و شفت قسمت انتهائی تیر را تشکیل میدهند که در اصل به پایداری تیر کمک میکنند . این قسمتها در نوع و کیفیت پرتاب تاثیر بسزائی دارند.

قوانین بازی دارت

صفحه دارت باید به گونه ای نصب شود که ارتفاع نقطه وسط آن تا زمین ۱۷۳ سانتیمتر باشد.پای شخص پرتاب کننده باید در حداقل ۲۳۷ سانتیمتری از دیوار نصب صفحه قرار گیرد.

هربازیکن در هر ست از بازی ۳ تیر باید پرتاب کند.معمولا شروع کننده بازی فردی است که پرتاب نوبت بندی را در نزدیکترین نقطه به مرکز هدف قرار دهد.

انواع بازی دارت

بازی دارت در انواع مختلفی انجام میشود که معروف ترین آنها بازی ۵۰۱ میباشد. البته در تمامی انواع بازی ها یه پرتاب بازیکنان و نحوه امتیاز گیری یکسان است .

نحوه محاسبه امتیازات دارت

بر روی تخته دارت ۲۰ ناحیه امتیازی وجود دارد. دو رینگ به موازات یکدیگر که در نواحی امتیازی با رنگهای سبز و قرمز مشخص شده اند. بر روی صفحه دارت نشانه گذاری شده است.رینگ داخلی رینگ تریپل بوده و رینگ خارجی رینگ دابل میباشد. در صورتی که تیر دارت در هریک از نقاط تریپل در محدوده های بیست گانه قرار گیرد. امتیاز سه برابر محاسبه شده و برای رینگ دابل امتیازات دو برابر محاسبه میگردد.اگر در هیچ یک از رینگهای تیر برخورد نکند ودر نواحی بیست گانه قرار گیرد امتیاز مطابق ناحیه امتیازی و برابر آن تعلق خواهد گرفت.

مرکز دارت نیز دارای دو دایره داخلی که امتیاز آن ۵۰ و دایره بیرونی که امتیاز ۲۵ میباشد.

در صورت افتادن تیر و یا برخورد تیر با تیر قبلی امتیازی به بازیکن تعلق نمیگیرد.

نحوه پرتاب دارت

تیر دارت باید توسط سه انگشت شصت و میانه و از ناحیه برل گرفته و پرتاب شود.در پرتاب تیر باید از آرنج و مچ استفاده نمود و استفاده از کتف خارج از قوانین تدوین شده برای این بازی میباشد.

عوامل موثر در قیمت تجهیزات دارت

عوامل مختلفی از جمله جنس دارت و ضخامت آن و همچنین برند تولید کننده میتواند درقیمت دارت تاثیر بسزائی داشته باشد. همچنین تیر های دارت در انواع مختلف و جمس های مختلفی ساخته میشوند که در قیمت تهیه آنها تاثیر گذار میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *